İnşaata Nasıl Başlanır? Yapım Aşamaları Nelerdir?

 İnşaata Başlamadan Önce Nelere Dikkat Ederiz?

 

 İnşaata başlamadan önce dikkat edilmesi gereken nokta yapının yapılacağı muhit hakkında bilgi sahibi olmaktır. Yapacağınız daire, iş yeri vs. o bölgeye uygun mu, öncelikle buna bakılmalıdır. Sonuç olarak en birincil temel prensip proje çalışmalarına başlamadan önce bölgede keşif yapmaktır. Keşfi yapılıp o bölgenin getirilerini, maliyet açısından kazancını kafamızda tasarlayıp bir mimardan destek almalıyız. 

  Mimarla görüşme sonucunda yapılacak arsanın öncelikle imar bilgilerine bakılır. İmar durumuna belediyelerin internet sitesinden ya da bazı uygulamalardan ulaşılabilir. Ulaşıldıktan sonra mimarla birlikte ortak görüşme yapılır ve arsanın ölçülerini harita mühendisinden temin ettikten sonra o parselde sizin düşündüğünüz gibi bir daire/iş yeri çıkar mı, ona bakılır. Bunun üzerine örnek bir çalışma hazırlanır. Bu örnek çalışmalarla birlikte kaç daire, ne kadar m2'lik bir alana sahip gibi bilgilere ulaşılır. Müteahhit bu bilgilerden yola çıkarak maliyet hesaplaması yapar ve varsa arsa sahibiyle görüşür. Bu görüşmelerin sonucunda anlaşma sağlanırsa belediye işlerine başvurulmak üzere evraklar hazırlanır. 

 

Belediye işlerinde sıralama nasıl olur? 

 
 
Bir projeye başlamadan önce imar durum belgesinin çıkarılması kesinlikle önemlidir. İmar durum belgesi çıkarmak için öncelikle aplikasyon evrağını Harita mühendisinden çıkarttırmak gerekir. Aplikasyonla birlikte vekalet, güncel tapu kaydı, dilekçe.. gibi belgeler hazırlanır ve ilgili Belediye'ye sunulur. Belediye'ye sunulduktan sonra belirli bir harç ödenir ve başvurunun üzerinden 1-2 hafta içerisinde imar durum belgesi alınır. 

 İmar durum belgesiyle birlikte mimar düzenlemelerini yapar ve ilgili Belediyesine sunmadan Yapı Denetim başvurusunda bulunur. Yapı denetimle birlikte hazırlanan evraklar harita mühendisinden aldığı kotlu krokiyle birlikte ilgili belediyesine verilir. Mimari onaylandıktan sonra sırasıyla harita, statik, jeoloji, makina, elektrik projeleri... işleme girer. Bu işlemler sonucunda düzeltmeler vs. Yapılacaksa yapılır ve ruhsat başvurusunda bulunulur.

.

.

İnşaata Nasıl Başlanır? Yapım Aşamaları Nelerdir?
WhatsApp Destek Hattı