İç Mimari Dekorasyon Stilleri Nelerdir?

MİMARİ DEKORASYON

Her insanın içerisinde dekore etme arzusu vardır. Bu kavram 20. yüzyılın başlarında ortaya çıktığı bilinmektedir. Fakat bu kavram çıkmadan önce bile insanlarda dekore etme, evin içerisinde sürekli yenilik arama arzusu ve bunları yaparken de zevklerine göre hareket etmesi bugünlere kadar gelmiştir. Rönesans ile birlikte kapılarını aralamıştır.

Uygarlıkların sanatsal anlamda gelişim göstermesiyle birlikte zaman içerisinde yapılarda farklılıklar oluşmuş ve bunların yanı sıra iç mekan süslemeleri ortaya çıkmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde sıkça bahsedilen modern stil, geleneksel stil, bohem tarz, minimalist stil... ve birçok stil o günlerin bize sunduğu İç Mimari Stilleri ortaya çıkarmıştır.

Günümüzde insanlar ev alırken bu stilleri kendilerine göre uyarlayıp dairelerini zevklerine göre döşemektedir. Stilleri seçerlerken bazen tek bir tarzdan yola çıkar ve o stili tamamen benimserken bazen de bazı stilleri karma kullanmaktan hoşlanırlar. Bizler bu konuda her zaman insanların yanında olup destek vermekten zevk duyarız.

O halde TUSA İNŞAAT olarak bizler de sizlere bu stillerden biraz bahsetmek istiyoruz....

 

       MODERN MİMARİ STİL

Modern mimari stil 19. yüzyılda endüstiri devrimi ile birlikte ortaya çıkmıştır. Fakat 20. yüzyılın ortalarına doğru, çağın ihtiyaçları doğrultusunda yaygınlaşmaya başlamıştır. Yapı teknolojisinin gelişmesiyle birlikte yenilikçi mimarlar modern tarzda mimariyi benimsemiş ve yaygın bir biçimde kullanmışlardır.

Modern tasarımlar net çizgilere ve daha basit renklere sahiptir. Daha çok düz çizgileri ve keskin hatları bünyesinde barındırır. O çağların getirdiği Metal ve Cam gibi malzemeler daha çok kullanılmaktadır. Modern tarz mimaride fonksiyonalizm yani formun işlevi takip etmesi gerektiği fikrini savunur. BU sebeplerden dolayı daha çok sadelik ve süslemeden uzak, işlevsel alanlara yer verir. Aynı zamanda modern tarz mimari de dağınıklığa yer yoktur. Günümüzde ise modern dekorasyon tarzı için talep her geçen gün artmaktadır.

Özellikle mimari alanda modern tasarım öğeleri birçok çağdaş evin temelini oluşturur. O halde çağdaş mimari nedir ve modern mimariyle arasındaki fark nelerdir ona değinelim.

 

        ÇAĞDAŞ MİMARİ STİL

Çağdaş mimari stil herhalgi bir yüzyılın getirdiği bir mimari dekarasyon stili değildir. Çağdaş mimari dekorasyon günceldir ve zaman ilerledikçe değişiklik gösterebilen bir tarzdır. Tamamen çağın getirdikleriyle kendisini yenileyen ve sürekli değişim gösterebilen bir tarzdır. Bu yüzden modern çizgileri içinde barındırabilir. Genel olarak bakdığımızda aralarında en belirgin fark ise yaştır. Modern mimari dekarasyon 20. yüzyılın ortalarından günümüze gelen bir tarzken, çağdaş mimari stil günceldir.

Özelliklerine baktığımızda çağdaş mimari sitillerde eğrisel çizgiler ve sanatsal unsurlara yer verilir. Bu özelliği modern mimariyle arasındaki farkı ortaya koyar. Modern mimari tarzda yukarıda belirttiğimiz gibi düz, keskin ve sadeliği öne çıkarır. Bunların yanı sıra çağdaş mimariye baktığımızda siyah ve beyaz kontrastlığı ile canlı renklere yer verir. Bu akımın bir diğer başka özelliği de dekarasyona daha çok önem vermesidir. Bir alanı şekillendirirken öncelik dekarasyon sonrasında işlevselliği baz alır.

 

MİNİMALİST MİMARİ STİL

Minimalist mimari dekorasyon “Az Çoktur” felsefesini benimsemektedir. Bu mimari stil Bohem tarzın tam zıttı, Modern tarzın ise basitleştirilmiş halidir. Minimalist stilde nötr renkler kullanılır. Bu stil de renkler arasında yumuşak geçişlerde göze çarpmaktadır. Mobilyalara bakıldığında Modern tarzdaki gibi rahat ve konforlu olduğunu görebiliriz. Gösterişten uzak, basit ve sadelik her zaman aranılan bir biçimdir.

Bu tarzın en önemli özelliklerinden biri de işlevselliktir. Modern dekorasyon stil gibi önceliği her zaman işlevselliğe vermektedir. Bu düşünceden yola çıkarak işlevi olmayan hiçbir parçaya odanın içinde yer verilmez bundan dolayı da odanın içinde çok fazla boş alan olur. Bu görünüş minimalist tarzı tamamlayan bir unsurdur. Bu tarzı modern dekorasyon stilden ayıran bir diğer özellik ise parlak renklerin vurgu yapılmak için bile olsa kullanılmamasıdır.

 

        BOHEM MİMARİ STİL

Bohem, ev tasarımı ve moda için popüler bir stildir. Bohem’in kelime anlamına baktığımızda çingene, berduş ve sanatçıdır. Salaş ve düzensiz bir tarz denebilir. Bohem tarzda yıpranmış kumaşlar, vintage mobilyalar, doğal, el yapımı ürünler ve renkli, desenli parçalar kullanılır. İpek kumaşlar da bohem tarzın bir parçasıdır. Kişinin ruhunu yansıtan bir dekorasyon tarzıdır.

Kalbinizin arzusunu takip etmek dışında, küçük kurallarla tasasız bir yaşam tarzını yansıtır. Bohem tarzını birleştirirken yer yastıklarını ve rahat oturma alanlarını görmek nadir değildir. Bu eklektik tarz, aşınmış bir halı ve orta yüzyıldan kalma bir sandalye ile eşleştirilmiş ultra glam bir avize içerebilir.

 

       RUSTİK MİMARİ STİL

Rustik kelime anlamı olarak sözlükte ‘köy evi veya köy görünüşü veren’ olarak tanımlanıyor. Rustik mimari stil denildiğinde kırsal yaşamı andıran, köy yaşamına ait bir tarz aklımıza gelmektedir. İşlenmemiş kaba haldeki malzemeler çokça kullanılır. Doğal ahşap ve taş dahil olmak üzere ham ve genellikle bitmemiş unsurlar, bunların yanı sıra dokuma halı, kilim, sepetler bu tarz için mükemmel seçim olarak kabul edilir. Boyalı ürünlerde ağacın dokusu ve hatta kusurlarını görmek mümkündür. Rustik tasarım, ahşap kirişlerle süslenmiş tonozlu tavanlar veya geri kazanılmış ahşap zeminler gibi özellikler içerebilen tasarım ve mimari detaylardan gelen sıcaklığı taklit eden dış mekan aksesuarları içerebilir. Doğadan esinlenen bu dekorasyon tarzı, doğallığın ve rahatlığın simgesi haline geldiğinden, yoğun iş ve şehir hayatının karamsar yapısından ve stresinden uzaklaşmak isteyen insanlar için en doğru tercih olacaktır.

 

    GELENEKSEL MİMARİ STİL

Geleneksel tasarım stili, klasik detaylar, gösterişli mobilyalar ve bol miktarda aksesuar sunar. Geleneksel evler genellikle koyu, cilalı ahşap, zengin renk paletleri ve çeşitli dokular ve eğimli çizgiler içerir. Çoğu geleneksel tasarımlarda derinlik, katman ve boyutluluk olmaktadır.

Geleneksel stilde renk konusuna dikkat edecek olursak genellikle birbiriyle uyumlu ve birbirini tamamlayan renkler kullanıldığını görürüz. Ana renk olarak kahverengi, krem, bej tonları ve mat renkler; tamamlayıcı renkler olarak ise kırmızı, yeşil ve mavinin yoğun olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Ağır ve görkemli mobilyalarda simetri çok önemlidir bu yüzden kullanılan aksesuarların veya mobilyaların iki tane olması çok önemlidir.

Bu akımın vazgeçilmez ögelerinden biri de aksesuarların fazlalığıdır. Kenarları oymalı ayna ve tablolar, ahşap cilalı sehpalar, vitrinler, şamdanlar, avize, vazo, dekoratif yastık, eskimiş ahşap mobilya ve dekorlar kullanılması buna örnek gösterilebilir. Geleneksel tarz evlerde genellikle koyu renkte şömine bulunur. Şöminenin üstü porselen heykel veya aksesuarlarla süslenebilir. 

İç Mimari Dekorasyon Stilleri Nelerdir?
WhatsApp Destek Hattı